Ukrajina

07.02.2022
Český červený kříž Český Český červený kříž začal s Ukrajinským červeným křížem Червоний Хрест України spolupráci již v roce 2014. Od té doby se ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR (MZV ČR) Ministerstvo zahraničních věcí České republiky povedlo na Ukrajinu dodat humanitární materiál v podobě transportních vozidel (ambulancí), zdravotnických přístrojů či obvazového materiálu již 13 krát.
Pomoc tím však nekončí. Vzhledem k současné eskalaci situace na východě Ukrajiny je nyní realizována dodávka tzv. "traumasetů", které budou sloužit k ošetřování poraněných v potřebných oblastech.
Dnes, tedy v pondělí 7.2.2022 je první část traumasetů letecky přepravována do Kyjeva a v odpoledních hodinách bude předána Ukrajinskému červenému kříži.
Tomuto však předcházela intenzivní příprava, která spočívala v komunikaci s MZV ČR a ukrajinskou stranou na podobě pomoci, vyřízení celně-dopravních dokumentů při dynamicky se měnících pravidlech. Dále se členové Ústředního krizového týmu ČČK Ústřední krizový tým ČČK spolu se zaměstnanci ČČK podíleli na zajištění materiálu první pomoci od tuzemských a zahraničních dodavatelů a přípravě balení materiálu. Samotnou kompletaci traumasetů pak prováděli dobrovolníci Českého červeného kříže Prahy 1 Oblastní spolek Oblastní spolek Českého červeného kříže Praha 1.
Noční přepravu materiálu na letiště pak zajistil Hasičský záchranný sbor. Hasičský záchranný sbor ČR
Jsme velmi rádi, že můžeme Ukrajinskému červenému kříži takto pomáhat, což je v souladu s principy společnosti ČK a ČP.